Donald Trump: Mesuesi Shpirteror ne Fshehtesi

 

Me kete zgjedhje presidenciale, ju mund te ndjeni se jeni ne mes te nje ankthi, lajm ky i mire nese ju dini si te punoni me te.

Sipas ekspertit dhe autorit te endrraveJeremy Taylor, i cili ka punuar me endrra per me shume se 40 vjet, te gjitha endrrat vijn ne interes te shendetit dhe te unitetit (plotesise). Te gjitha endrrat. Edhe ankthet, te cilat sjellin mprehtesi vendimtare me kohe saqe na frikesojne ne menyre te marrin vemendjen tone.

Ky ankth i zgjedhjeve nuk eshte ndryshe. Eshte duke u ofruar juve saktesishte ate per te cilen keni nevoje pikerishte ne kete kohe ne menyre qe ju te rriteni dhe te evoluoni. Por se pari ju duhet te jeni te gatshem te shikoni thellesishte ne ate te cilen eshte duke ndodhur poshte titujve dhe tua vini veshin urtesise e cila eshte duke u ofruar juve.

Keshtu, le te bejme ca pune endrrash, apo jo?

Te punosh me ankthin Trump

Ne fazen kryesore te ankthit tuaj qendron karakteri i Donald Trump. Nese ju e kuptoni ate ne nje nivel fjale per fjale ju mund ta shihni ate si nje shejtan cili nxjerr me te keqen nga ne .

Por endrrat nuk operojne ne nivelin fjale per fjale. Ato jane me te sofistikuara. Ato kerkojne qe ne tu afrohemi atyre ne nje nivel simbolik dhe metaforik - dhe shume shpesh ato rrezojne ate cfare ne supozojme te jete.

Keshtu, nese kjo ishte endrra ime ( dhe natyrishte se eshte), ne vend te nje shejtani, Donal Trump do te luante rolin e nje mesuesi me prirje shpirterore. Do ta shpjegoj se cfare mendoj me kete.

Se pari dhe me kryesorja, mesuesit shpirteror na ndihmojne neve te shohim dhe te tejkalojme egon, duke na dhene mundesin te zhveshim iluzionet e egos ne menyre qe te zgjohemi ndaj se vertetes se natyres sone hyjnore.  Karakteri i Donald Trump ne endrren time eshte duke funksionuar si nje mesues shpirteror i rregullit me te larte sepse ai eshte duke me treguar mua terme te pagabueshme te asaj se si duket egoja. Pas se gjithave, nese une smund te shoh se si duket egoja, si mund te shpresoj qe une ndonjehere ta tejkaloj ate?

Bazuar ne iden e gabuar te ndarjes, egoja eshte nje sistem i mendimeve te gabuara e cila me shkakton mua te shoh realitetin kokeposht (permbysur) - sikurse lentet te cilat kthejn permbys driten e cila kalon permes tyre ne menyre qe nje objekt te duket i permbysur (i kthyer mbrapsht).

Sistemi i mendimeve te egos ne mendjen time gjeneron nje bote iluzore (te genjeshtert) te frikes, hierarkis, dominimit, dhe vdekjes, perderisa erreson ndergjegjesimin tim ndaj realitetit te teresise (unitetit), dashurise, reciprocitetit dhe pavdekshmerise.

Duke iu falenderuar mesuesit tim shpirteror une jam ne gjendje te deshmoj (shoh) egon ne nje forme te vizatuar dhe te ekzagjeruar. Duke pare shmebullin e tij, une mund te shoh se si egoja kerkon vemendje, se si percepton veten se eshte me e madherishme nga te tjerat, dhe beson se madheshtia qendron ne pasuri, fame, influence, dhe ne aftesine e dominimit te te tjereve.

Duke e pershkruar egon me nje mode te tille te shfrenuar, Donald Trump eshte duke me dhene mua mjetet per te cilat kam nevoje qe te zbuloj tendencat e njejta te egos ne veten time, edhe kur ato paraqiten ne forma te mprehta (delikate).

Mesuesi im githashtu eshte duke ngulitur ne mua urgjencen e zhveshjes se ketij sistemi te gabuar duke me treguar mua se ku do te me dergonte kjo: poshte rruges se armiqesise, ndarjes, fajit, perfundimit dhe dhunes.

Nese kjo ishte endrra ime ( dhe sic thash, eshte e imja) duke u zgjedhur si president, mesuesi im shpirteror eshte duke vene para meje nje pyetje te hapur: A dua une ne te vertete ta zgjedh egon te ulet ne Zyren Ovale te funksioneve te mia ekzekutive?

 

Zberthimi i Ankthit

Tash, kjo eshte ajo ku mesimi i Donald Trump, i bekuar cofte emri i tij, behet me te vertete madheshtor, duke kerkuar qe une me te vertete te rritem ne pjaten e pjekuriesime shpirterore. Ai nuk eshte vetem thjesht duke me dhene mua shansin te zgjedh nese dua qe egoja te ulet ne Zyren time Ovale. Ai eshte duke e vizatuar egon ne nje shkalle te tille saqe ai praktikisht eshte duke me lutur mua te shoh permes ketij veprimi teresor dhe te dal jashte drames se saj ne menyre komplete.

Kjo eshte ajo cfare dua te them.

Vetem egoja sulmon. Ne fakt, jashte botes iluzore te permbysur te egos sulmi nuk ekziston fare. Keshtu nese unesulmoj mesuesin tim shpirteror, i cili me miresjellje eshte duke me treguar mua ate se cfare kam nevoje te shoh ne veten time, nese une i pergjigjem atij apo ndjekesve te tij me zemerim, perqeshje, urrejtje dhe fajesim, ne fakt une kam zgjedhur, inauguruar dhe instaluar egon ne Zyren time Ovale. Une jam duke e mbajtur ne jete falsitetin e ndarjes dhe jam duke siguruar qe ankthi te vazhdoje.

Por nese une mundem te shoh permes maskarades-ego te zgjuar dhe teatrale te mesuesit tim dhe te shoh Qenien hyjnore rrezatuese qe ai ne te vertete eshte, nje Qenie e cila per perfitimet e mia ka qene e gatshme te fsheh natyren e tij te vertete edhe nga vetja e tij, ne menyre te me ndihmoje mua te zgjohem, dhe nese une mundem te filloj te shoh se i njejti rrezatim hyjnor eshte esenca ime e vertete, atehere une do ta kem mesuar ate se per cfare ka ardhur te me mesoj ky ankth. Genjeshtra e ndarjes (vecantise) bie poshte, ankthi zgjidhet dhe engjujt gezohen.

Endrra Globale

Por le te kthehemi tek pika kryesore per nje moment, sepse ky ankth nuk eshte vetem endrra juaj personale, apo e imja. Ky eshte nje ankth kombetar, nje ankth global, nje enderr kolektive. Keshtu le ta degjojme ate se cfare eshte duke na thene neve, ate se cfare kemi nevoje ne menyre te sherohemi si nje vend dhe nje bote.

Ne endrren boterore, Shtetet e Bashkuara jane Donald Trump i shteteve, dhe mesuesi yne shpirteror eshte duke na ndihmuar neve te shohim se si ne duhet te dukemi para te tjereve -  te besojme se ne jemi me te mire se sa jane ata, dhe se pasuria jone, influenca dhe forca ushtarake na bejne neve te mrekullueshem.

Do t'ju habiste juve se nje mburrje e tille do te shkaktonte sulme nga te tjeret te cilet jane te kapur nga bota e permbysur e urrejtjes se egos, ndarjes dhe dhunes?

Por cfare mund te ndodhte nese ne ne menyre te papritur do te zgjoheshim nga endrra jone e egos? Cfare nese ne e kuptojme se kjo ego kombetare e cila pelqen te therras te shtena ne skenen boterore, te perkul muskujt ushtarak, dhe te le pas dore pasurine e saj , a nuk eshte kjo ndopak SHBA?

Cfare nese shfaqet nga SHBA se madheshtia jone nuk banon ne pasuri apo fuqi ushtarake, por me mire te themi se banonne kapacitetinte njohim dhe shprehim realitetin e sakte: se te gjithe jemi ne kete planetsi nje komunitet barabarte i ndervarur ?

Nese ne do te vinim tek ky kuptim, endrra boterore do te ndryshonte sa hap e mbyll syte, dhe Donald Trump, mesuesi suprem qe ai eshte, do te kishte permbushur detyren e tij.

Si, atehere, e si mund te jemi ne tjeter perveqese thellesishte mirenjohes qe ai ka dashur te jete ne mesin tone, duke ndihmuar SHBA-te te zgjohen ndaj te vertetes te asaj qe ne jemi?

Ky tekst u perkthye nga Mimoza Muja Antare e Nivelit te 4 ne Iam Power

dhe burimi i tekstit eshte nga kjo web faqe