Fjala Jeta- JE-TA ( je-ata) Apo je- UNE JAM 

Bej kerkime te ndryshme dhe eksperimente te ndryshme me mendimet e mia, javen e kaluar kam lexuar shume lajme nga portale te ndryshme per ngjarjet e fundit ne hapesiren ku jetoj kam degjuar emisione te ndryshme televizive per kengetaret apo njerezit qe jane te famshem. Kjo te ben te shohish ne cilin realitet te plasuar nga klasa sunduese ne jetojme, realitetin virtual te cilet ata duan ne te dijme, ata na ushqejne cdo dite me ate qe ata mendojne se ne duam ta shikojme, lexojme dhe degjojme sepse ne ate forme e kane programuar mendjen tone per gjate gjtihe jetes sone, dhe mendja jone kerkon pastaj te degjoje te lexoje dhe shikoje lajme te tilla sepse ashtu eshte programuar dhe programimi negativ gjithnje kerkon ushqim me te cilin pastaj do te flase me miqte, koleget apo familjaret. 
Dhe fjalet pastaj qe perdoren jane po te njejtes natyre duke share, tallur e kritikuar ata qe na udheheqin. Duke fajsuar cdo njeri tjeter se pse vepron ai ne menyren si vepron dhe duke mos folur ne asnje moment per ate qe bejme ne dhe mendojme ne. Duke treguar mencuri te formave te ndryshme se pse jeta jone nuk funksionon ne formen si ne duam te funksionoje vetem per arsyen se ne jetojme ne nje vend qe nuk na jep mundesi. E si mundet vendi te na jap mundesi kur ne vetes nuk i japim asnje mundesi, e si mund dikush tjeter te na avancoje kur ne se avancojme veten tone, e si mundet dikush tjeter te mendoje mire per ne kur ne nuk mendojme mire per veten tone? 
Ky kompjuteri me i fuqishem ne Univers qe ne e quajme truri jone eshte i vjedhur nga ne dhe punon per interesat e vetem disa njerezve, ata neve na japin ushqim cdo dite qe te na mbajne ushtare lojal te planeve te tyre, te objektivave te tyre e vetmja gje qe ata nuk duan eshte vetedisimi jone dhe programimi ndertues i kompjuterit tone. 
Duke e ditur kete e kuptoj pse njerezit akoma vazhdojne te jene te tille si jane dhe te jetojne jeten ashtu si e jetojne dhe nuk me vjen keq aspak ngase ato e kane ate mundesi te zgjedhjes dhe nuk e perdorin por thjeshte kane vendosur te jeni viktime dhe eshte nje thenje mos e bej derin te kendoje sepse e shqeteson derin dhe e nevrikos veten. Leje derin te jete der, leje viktimen te jete viktimi ti per vete vendos te jesh nje fitimtar dhe te fitosh mbi mendimet tua negative qe te sjellin dem ty dhe shume njerezve reth teje!
Ne Iam power ju mund te programoni veten per jete te mire, edhe kjo eshte nje zgjedhje e juaj sepse une brengosem por jo aq shume se cfare ju do te beni me jeten tuaj!

JE-TA ( je-ata) 
Ju vendosni kush jeni- JE-UNE JAM (FITIMTAR)
apo JE - ATA (viktima)
Shihemi me fitmitaret ne suksese
Mimoza Thaqi