Pyetje interesante nga nje Anonim!

download.jpg

Pyetje nga personi anonim:

Pershendetje znj Mimoza,para do kohe kam par disa video tuajat rreth besimit te fuqis se mendimeve dhe se me mendime njeriu mund te arrrij cdo gje apo se njeriu esht zoti i fatit vet! Poashtu pash edhe disa video te Kevin Tredau i cili e thonte te njejten gje! 
Por Kevin Tredau qe nje koh te gjat qenka ne burg,dhe pytja qe cdo njeri do ta bente eshte se nese Kevin thote se me ane te mendimeve ai mund te bej cdo gje,ateher pse qe sa koh,me mendime nuk e ka liru veten e vet nga burgu?! Gjith tw mirat

 

Pergjigje nga Mimoza Thaqi:

Ai nuk eshte ne burg, une dhe ti jemi ne burg, kur ne te lirohemi ai do te jete i lire gjithashtu sepse ai eshte vetem pasqyrimi i joni.

Pyetje nga personi anonim:

1.Zoti dhe universi a mendoni se jan nje,apo te ndar,pasiqe Zoti thuhet qe ska fillim e mbarim,ndersa per universin thuhet qe ka fillim por nje dit di ket edhe mbarim,dhe poashtu ka kufi??
2.Ju keni then qe drejtsia ekziston,por ne shohim qe ka njerz qe vrasin miliona njerez te pafajshem,dhe pastaj vdesin pa u denuar,ku esht drejtesia ateher??
3.Religjionet mesojn besime rreth fuqive te mbinatyrshme dhe superiore,a esht edhe kjo qe e promovoni ju,nje religjion,pasi kto besimet rreth universit,planeteve,karmes etj,kto sa e kuptoj jan besime, dhe jo gjera shkencore???
4.Perderisa ju thoni qe Zoti esht i mir,ateher a nuk do duhej ky Zoti qe ti dergonte njerezve nje udhezues per jeten e jo ti lere te humbur te jetojn?Edhe kompanit e lodrave,te dergojn nje udhezues perdorimi!
5.Pse kur bej dicka keq ndjej nje shprazetir ne zemer,dhe sikur me humb pozitiviteti,cka esht kjo gje??
6.Ne nje verset Kuranor kam lexuar se thuhej qe njeriu esht peng i veprave te veta dhe se cdo te keqe qe e ben njeriu ,e ka nga dora e vet,un kisha dasht te dij se peng i kujt esht nje femij i vogel, qe vritet ??
Pyetje jan shum.kshtuqe edhe nje pergjigje shum e shkurt.do mjaftonte! Flm

Pergjigje nga Mimoza Thaqi:

Qe ti gjeni pergjigjet e ketyre pyetjeve duhet te ecni rrugen qe une kam ecur. Te investoni qindramijera dollar per ritjen tuaj personale. Shkenca qe ju e quani shkence ne shume raste ka deshtuar sepse aq i kane patur diturite. Ti ndac beso ndac mos beso gjithnje ke te drejte. Po bere keq te keqen e ke mysafir ne jeten tende edhe per femijen e vogel e di pergjigjen por te thash duhet te investosh ne dituri.

Te dish dhe te mos besh eshte te mos dish. Une nuk di ate qe nuk di prandaj ec rrugen dhe provoj mesimet. Nuk kam frike nga asnje lloj religjioni sepse di te bej dallimin. E nuk i mbaj gjerat qe di vetem per veten prandaj kam krijuar Iam Power. Kur them gjerat qe di jane pervojat e jetes sime. 

Ti je vetem nje anonim dhe ti je pasqyrim i imi dhe tu pergjigja vetem pse e di se edhe ti je brenda meje dhe pyetjet qe mi bere jane pergjigjet qe i kam marre por te cilat duhet ti provoj ti bej dituri dhe ne nje kohe te mire kur te di indentitetin tend ne kete bote ndoshta ti do ti kesh gjetur pergjigjet dhe do te jesh bere mesuesi im me i mire.

 

te uroj shendet, jete te mire dhe vepra te mira, ska religjion me te mire se besimi ne miresine qe mund te bejme ne kete planet me kontrast.

 

Shihemi ne suksese

Mimoza