Familja eshte shtylla e shoqerise!

 

Ke mungese te lumturise familjare vendos sepse familja eshte brumi i shoqerise!

Nese nisesh ne pune dhe ndjen lehtesi se dole nga nje shtepi e cila te jep vetem stress..DHE ENERGJI NEGATIVE,

NESE nuk do te kthehesh ne shtepi nga puna sepse te presin konflikte te llojeve te ndryshme ne familje!

Ju nuk jeni ne nje vend te mire jetesor, nuk jeni ne nje pike te duhur.

Ketu tani ka metoda qe do te ju ndihmoje te arini harmonine jetesore!
Do te ju ndihmojne te kenaqeni ne shtepine tuaj, pa mare parasysh sa te medha jane keto konflikte, pa mare parasysh sa i madhe eshte depresioni!

Pa mare parasysh se  ju nuk shihni rugedalje…

Do te ju mesoj disa sekrete te cilat do te ju ndryshojne gjithcka ne jete…Me te njejtet person qe jeni tani ne konflikt ju do te duheni perseri, dashuria dhe gezimi do te mbizoteroje ne shtepine tuaj, sepse nese ne shtepi nuk jeni te qete dhe nuk keni harmoni mos priti sukses e harmoni JASHTE SAJ.

PSE FAMILJA ESHTE SHTYLLA E CDO SUKSESI?

Nese nuk keni familje te shendoshe? Asgje tjeter nuk ju ben te lumtur!

Kerkojeni lumturne ne familjen tuaj!

Nese je femer ti qe lexon...Gjeji vlerat e mahnitshme qe ka bashkeshorti yt!…Shih dhe veshtro anet pozitive te tij, mos u mundo te gjesh perkrahje diku tjeter te vetmen perkrahje ne bote do ta gjesh ne krahet e bashkeshortit tend, vleresoe, komento dashurine, perkrahe ne cdo hap, jepi mbeshtetje, inkurajoe, lavderoe, beje te ndjehet bureror, beje te jete i kenaqur me veten, beje te lumtur, ofroi dashuri cdo dite, tregoi cdo dite cdo ore se e do! Shfaqja dashurine gezoe..bleji lule…blej dhurata edhe pse te duket sikur ai nuk ka qejf dhurata!

TE gjithe kemi nevoje per dashuri, edhe bashkeshorti yt me ty u martua sepse te do! Sepse te deshi, sepse ti ishe me e mira e te mirave ne bote sespe vendosi te martohet me ty!

Vendosi ti te jesh princesh e tij, vendosi ti te jesh mbreteresh e tij, nga gjithe femrat e botes ty te zgjodhi!

Ai eshte princi yt, ai eshte Princi ne Kalin e bardhe sepse ai te zgjodhi ty!

Nuk ka tjeter princ  ai eshte para teje cdo dite edhe pse e ka te veshtire te ta shpreh dashurine nga kritikat e shumta qe tia ia ben cdo dit, vendos sot se ai eshte, dhe  shprehi fjale miradie, fjale mirenjohje pse ai te zgjodhi ty?

Pse ai te gjeti ty?

Ai te do ty prandaj eshte me ty!
Njeriu qe te do nuk te tradhton asnjehere!

Mbajeni te gjalle dashurine, ujiteni me perberes hyjnor te dashurise se pafund qe keni me njeri tjetrin!

Nuk ka bure me te lumtur se ai qe gruaja e percjell me buzeqeshje ne pune dhe e pret me buzeqeshje ne shtepi!
Dita e tij do te jete mahnitese dhe do te pres me shume gezim te kthehet ne shtepi ku e di se nje krujese hyjnore e peret ta perqafoj dhe ti ofroj dashuri!

Nese je mashkull ti qe lexon:

Ok e di se ju jeni me kokeforte. Por mos haro se gruaja yte cdo dite kan nevoje te trajtohet njejte si ne diten kur e ke takuar per here te pare!

Mos haro se edhe pse eshte 5-10-20-30 vjet me ty ajo perseri ka nevoje per fjale dashurie!
Fjalet e dashurise na mbajn shpirtin te ri gjithnje!

Mos haro asnje dite tia perkujtosh se e do!
E di do te thuash skam pse i them cdo dite ajo e di se une e dua!

Jo une po te tregoj se ajo nuk e di, se cdo dite ti e do, duhet ti thuash, duhet ta lavderosh, duhet ti blejsh lule duhet ta gezosh, duhet ta komplimentosh, duhet ti tregosh se e vlereson, duhet ta besh te ndjehet e vleresuar!

Krijesa femer eshte me e komplikuar…ka komlikime te njepasnjeshme eshte natyre e tille, edhe ajo veten se kupton shpesh here! Po ti mundohu ta kuptojsh, mundohu ta degjosh, mundohu ta vlereshosh, riktheja bukurine me nje fjale te bukur qe do tia thuash, riktheja buzeqeshjen kur eshte e merzitur, riktheja besimin ne vete se edhe ajo mundet..

Asnejhere mos u tall me te, dhe asnjehere as ne forme shakaje mos i thuaj se dicka ka defekt, dicka nuk e ben mire,mos e kritiko, mundohu te gjesh menyra si do ta inkurajosh, asnjehere mos e ofendo ne sy te te tjereve, sepse ajo asnjehere nuk e haron ate dhe do te vij momenti kur do te hakmeret.

Mos mendo se nje femer tjeter do te jete me e mire se zgjedhja yte e pare, mos mendo se nje femer tjeter do te jete me ndryshe se krijesa qe ti zgjodhe ta kesh shoqe jete!
E di se syte do te te genjejne, e shqisat do te te genjejn..Po kujdes se cfar ben, se cfar ben i ben vetes!

KUR TI MASHKULL DHE TI FEMER JENI NE LIDHJE MARTESORE DHE JENI TE LUMTUR KJO ESHTE LUMTURIA TOKESOR…

E prej ketu le te bejme hapin e pare drejt dicka tjeter qe ju doni!

Cfar ju doni tani e tutje eshte e juaja!

Sepse kur gjeni harmionine familjare…cdo sukses tjeter eshte shume i lehte!

SHIHENA NE SUKSES

MIMOZA THAQI

Analizoj ngarkesat tua.Kjo ka te bej me lidhjen familjare, dhe barat qe i mbajme pa nevoje, e luajm rolin e dikujt qe nuk na takon, kur te gjithe jemi krijesa te Zotit…e vetem Zoti na mbron dhe na ndihmon!

 Të gjithë gjërat e NJERIUT më të herëshme janë hequr prej tij kur ka ardhur ne kete bote; edhe pse shumë ngarkesa të tij bëhen iluzione përsëri. Detyra reale në jetën e tij është të gjej vendin e tij në përputhëshmëri me kuptimin e tij, dhe ky kuptim përcakton mënyrën se si e jeton jetën. Analizoj ngarkesat tua. Ata lindin nga disa ide të posedimit që ju I mendoni. Ju ndoshta keni mvarës, të tjerë që duhet të furnizohen, dhe ju ndjeni se ju ndjeni se duhet të kujdeseni për to, sikur ata nuk kanë tjetër mbrojtës ose furnizues. Por kur ju e kuptoni “tërësinë e Zotit, I cili e sheh edhe rrënjën e harabelit, ju atëherë do të ndryshoni idenë tuaj të përgjegjësisë. Atëherë lirimi I juaj mental do të lejojë një rjedhë më të madhe të të mirave të vijnë tek ju, dhe kjo do të vij tek ju në shumë mënyra, më shumë mënyra se më parë. Me mijëra njerëz sot janë të ngecur në ngarkesën e idesë se atyre duhet të ju ndihmojë dikush tjetër se ata duhet të kenë lehtësim. Nevojat e tyre më të mëdha nuk janë ndihma jote ose e imja aq sa është kuptimi I rri I vety jetës. Frika nga e arthmja është shëndruar një besim rracorë dhe kjo ndikon tek të gjithë moshat. Përderisa ju I bindeni ligjit të frikës në vend të Ligjit të Zotit ju do të keni më shumë ngarkesa. Sepse vetëm për aq sa jemi në gjendje t’I flakim ngarkesat tona drejt Ligjit atëherë do të jemi të lirë.

 

 

Mbaj mend, këto linja janë të dedikuara vetëm për gratë, dhe burat nuk nuk duhet ta lexojnë këtë që thuhet më poshtë.

by Mimoza Taqi on Thursday, 3 May 2012 at 14:15 ·

 

Unë do të devijoj nga tema dhe do ta ndërpres linjën e mendimit për moment duke ju përmendur një fjalë këshilluese për gratë e burave. Mbaj mend, këto linja janë të dedikuara vetëm gratë, dhe burat nuk nuk duhet ta lexojnë këtë që thuhet më poshtë.

Duke analizuar më shumë se 16000 njerëz, shumica e të cilëve ishin bura të martuar, unë kam mësuar dicka që mund të jetë e vlefshme për gratë. Ta deklaroj mendimin tim në këto fjalë:

Ju keni mbrenda jush një fuqi që ta dërgoni burin në punën e tij ose në biznesin e tij ose në profesionin e tij cdo ditë me ndjenjën e vetëbesimit e cila do ta mbartëteatë me sukses përgjatë gjith ditës dhe do ta kthente në shtëpi përsëri, natën I qeshur dhe I gëzuar. Një njeri që njihja unë më parë u martua me një grua e cila kishte dhëmbë artificial. Një ditë gruas së tij I ranë dhëmbët dhe e theu pjatën. Buri I mblodhi copat e thyera dhe filloi ti ekzaminoj ato. Atij aq shumë I interesuan ata dhëmbë sa që  gruaja e tij i tha:

“ ti mund të krijosh një set të tillë dhëmbësh nëse e vendos në mendjen tënde.”

Ky njeri ishte një bujk, ambiciet e tij asnjëherë nuk e dërguan atë jashtë kufirit të farmës së tij të vogël deri sa gruaja e tij I bëri një vërejtje të këtij lloji. Ajo ju afrua dhe e vendosi kokën e saj tek shpatullate tij dhe I I dha kurajo atij që të provojë duart e tij në shkollën për dentist. Ajo së fundi e bindi atë të filloj, dhe sot ai është një nga dentistët më prominent dhe të suksesshëm në shtetin e Virginia’s. Unë e njoh atë mirë sepse ai është babai im!

Askush nuk mund të parashikoj se cka mund të arij një njeri gruaja e të cilit qëndron pas tij dhe I bën thirje atij për aritje më të mira dhe më të mëdha, për faktin e vetëm se një grua mund ta nxis një burrë  ashtu që ai do të performojë edhe të bëma supernjerëzore.

Është e drejta yte dhe detyra yte ti japësh kurajo burit tënd dhe ti bëjsh thirje atij që të ndërmar veprime të vlefshme deri sa ta gjej vendin e tij në këtë botë. Ti mund ta nxitish atë që të ndërmar përpjekjet më të mëdha se që do të mundej ti bënte ndonjë person tjetër në botë. Bëje atë të besoj se asgjë brenda arsyes nuk mund ti dal përpara dhe ta ndalojë në  fuqinë e aritjeve të tij dhe se ju do ti qëndroni afër dhe do ti jepni shërbimin tuaj duke e ndihmuar që ai të fitojë në luftën e jetës.

Një nga njerëzit më të suksesshëm në Amerikë aritjen e suksesit të tij ia referon gruas së tij. Kur ata u martuan ajo I shkroi një letër besimi të cilën ai e nënshkroi dhe e vendosi në tavolninën e tij. Kjo është kopja e besimit:

Unë besoj në vehten time. Unë besoj në ata që punojnë me mua. Unë besoj në të punësuarit e mi. Unë besoj në shokët e mi. Unë besoj në familjen time. Unë besoj se zoti do të më dërgoj mua gjithcka që unë dua, me të cilën do të kem sukses nëse unë e bëj më të mirën time që ta meritoj nga shërbimi im I besueshëm dhe I sinqertë. Unë besoj në lutje dhe nuk do të mbyll asnjëherë sytë e mi pa u lutur për udhëzimin hyjnorderi në fund, se unë do të jem I durueshëm me njerëzit e tjerë dhe tolerant me ata që nuk besojnë ashtu si që unë besoj. Une besoj se suksesi është rezulltat I përpjekjeve intelegjente dhe nuk mvaret nga fati, apo praktikimeve mprehta apo anashkalimi I shokëve, të afërmve ose të punësuarve të mi. Unë besoj se do të mar nga jeta saktësisht atë që do ta vendos në të, kështuqë do të kem kujdes të sillem ndaj të tjerëve ashtu si që do të doja ata të sillen me mua. Unë nuk do të shpif për ata që nuk më pëlqejnë. Unë nuk do ta shpërfill punën time pa marë parasysh se cka mund të shoh se të tjerët bëjnë. Unë do ta jap shërbimin tim më të mirë për të cilin unë jam I aftë sepse unë kam zotuar vehten time të kem sukses në jetë dhe e di se suksesi është gjithmon rezulltat I ndergjegjshëmërisë dhe përpjekjeve efikase. Më në fund, unë do të ju fal atyre të cilët më ofenduan mua sepse e kuptova se edhe unë ndonjëherë I ofendoj të tjerët dhe do të kem nevojë për ndjesën e tyre.

Nënshkrimi………………………………………………………………………

Gruaja e cila e shkroi këtë besim ishte praktikish një psikologe e dorës së parë. Me një influencë dhe drejtim të një gruaje si një ndihmëse cdo njeri mund të arij një sukses të rëndësishëm.

Analizo këtë skresë besimi dhe ti do të vësh re se cfar trajte e lirisë personale është përdorur. Fillon me afirmime të vetëbesimit, që është përsosmërisht e duhura. Askush nuk mund ta përveësojë këtë shkresë besimi pa zhvilluar një sjellje pozitive që do të tërheq tek ai njerëz që do ti ndihmojnë atij në luftën e tij për sukses.

Kjo mund të jetë një shkresë madhështore për cdo shitës nëse epërvetson. Nuk do ti lëndoj shanset e juaja për sukses nëse e përvetsoni. Një përvetsim I thjeshtë, sidoqoftë nuk është I mjafueshëm.Ju duhet ta praktikoni! Lexojeni dhe lexojeni deri sa ta kuptoni nga zemra. Dhe përsërite së paku një herë në ditë deri sa të transformoni atë dita ditës në një makiazh të trurit tënd. Mbaj një kopje të saj si një rikujtues I premtimit që ta praktikoni atë. Duke e bërë këtë ju do të bëni një përdorim efikas të principit të auto sugjestionit që do të thotë zhvillimi I vetëbesimit. Mos vë re se cka të tjerët mund të thonë për procedurën tënde. Vetëm mbaj mend se biznesi yt është të jesh I sukseshëm, dhe kjo shkresë nëse masterohet dhe aplikohet, do të ju ndihmojë juve shumë kohë të gjatë.

Napoleon Hill

Ndoshta edhe ti po e shtyn dhe godet shpetimtarin tend.... por Ai thjesht deshiron te te shpetoje ty perjetesisht.

Treni

 

Nje grua e re ishte duke vozitur me makinen e saj gjate nates. Derisa po kalonte rrugen makina e saj u trondit dhe ngeci. U fik dhe nuk ndizej me dot edhe perkunder perpjekjeve te saj. Ishte nate dhe gjendej ne nje vend krejtesisht te panjohur. Ajo mbylli dyert dhe xhamat dhe po perpiqej te qetësonte veten dhe te flinte ne makine dhe me fytyre te tensionuar i cili filloi te trokase fuqishem ne xham.

Gruaja u mbush me frike! Nuk kishte askush t’i ndihmonte. Ishte krejtesisht e vetmuar ne mes te erresires.

Fytyra e burrit filloi te dukej me e shqetesuar dhe e nervozuar. I bente me shenje gruas qe te dilte nga vetura – menjehere! Ai po sillej rreth vetures, kurse gruaja ishte vendosur ne nje kend te makines me gjesende ne dore per t’u mbrojtur.

Burri fillon dhe godet makinen duke kerkuar, me shenja, qe gruaja te dale nga makina, por pasi qe nuk bindet, ai me force thyen xhamin e vetures dhe e hap deren. Gruaja reziston, mundohet ta pengoje, bertet dhe kerkon ndihme...dhe godet ate me disa gjera te forta dhe e gjakos. Por, ai eshte i vendosur ta terheqe ate zvarre jashte dhe e largon per disa metra me larg...!

Papritmas... nje zhurme e madhe po afrohej drejt makines... dhe shume shpejt..... makina qe kishte ngecur ne hekurudhe goditet me tere forcen nga treni qe po vinte!

Pas kesaj, gruaja me lot ne sy, u kthye nga burri te cilit i kishte rezistuar kaq shume dhe te cilin e kishte gjakosur, dhe pa qe ai i kishte shpetuar asaj jeten.

                  Ka shume njerëz qe sot ndodhen ne veturen e tyre te ngecur ne hekurudhe duke fjetur, derisa treni po afrohet..!   Shpetimtari po te therret te dalesh jashte ku mund te shpetosh.

Ndoshta edhe ti po e shtyn dhe godet shpetimtarin tend.... por Ai thjesht deshiron te te shpetoje ty perjetesisht.

“Ju do te njihni te vërtetën dhe e vërteta do t’ju beje te lire”


Dedikuar Shkallës më të ulët të njerëzimit Opinionistëve të paftuar.nga Ligji Suksesit

Dedikuar Shkallës më të ulët të njrëzimit Opinionistëve të paftuar.nga Ligji Suksesit

Asgjë, asnjëherë nuk ndodh kot”. Çdo gjë, nga forma më e ulët shtazarake që zvarriten në tokë ose noton në det, dhe deri lartë tek njeriu, është EFEKTI i natyrës dhe procesit të evoulimit. Evolucioni “ndryshon vazhdimisht”. Asnjë “Opinionist” nuk është e lidhur me këto ndryshime të vazhdueshme .Jo vetëm ngjyrat dhe format e kafshëve ndryshojnë gradualisht, rregullisht ndryshojnë nga njëra gjeneratë në tjetrën, por edhe mendja e njeriut i nënshtrohet këtij ndryshimi konstant. Këtu shtrihet shpresa për përmirësimin e Opinionistit. Ti ke fuqinë të forcosh mendjen tënde përmes proçesit të ndyshimit të shpejtë. Për një muaj nëse bën sugjestione të duhura direkte mbi veten tënde, mund te ndryshosh nga një Opinionist në një Mendimtarë i saktë, ti mund të vendosësh këmbën tënde në qafë për secilën Opinion që lind në koken tende dhe mos i besosh vetes ne ate krijim te ati "Opinioni". Për pak muaj përpjekje këmbëngulësie ti mund të përzësh tufën e cilësdo genjeshter (opinion ne mendjen tende) dhe ti vësh në ndonjë skaj ku ato nuk do të të lëndojnë më. Sepse tani ke kaluar nga Opinionisti në një mendimtarë i saktë dhe je në nje shkalë më të lartë.Ka të ngjarë, nesër, MENDIMET DOMINANTE, të cilat ti i mban gjallë në mendjen tënde sot, të mbjellin në mendjen tënde farën e DETERMINIMIT për t’i nuhatur opinionet dhe lufta do të jetë gjysmë e fituar, aty këtu. Mbaji këto synime në mendjen tënde dhe ato do t’i hedhin dalëngadalë këto opinione nga pamja juaj, sepse ato nuk ekzistojnë askund përveç se në mendjen tënde.Dedikuar Shkallës më të ulët të njrëzimit Opinionistëve të paftuar.

Nga Ligji i Suksesit


Pse nuk ia dini vlerën trurit dhe zemrës suaj ?

A jeni të gatshëm të jetoni nje jetë më të mirë?

Ky mesazh është për ju!

Unë mund të ju tregoj se është një eksplodim mendjeje, dhe më ndryshoi të gjitha aspektet e jetës në të gjitha drejtimet për më mirë!

Sa do të ishe I lumtur sikur për momentin që ndihesh keq të kthesh atë në një ndjesi fantastike!

Sa do te doje të shtypje butonin e pasurimit?

 

Epo konsidero të kesh në duar tua vetëm me nje VENDIM për ndryshim të jetës tënde gjithë këto mësime:

 1. Mrekullite e manifstimit 15 audio
 2. Trajnime Kryesor I suksesit 14audio+1video
 3. Sistemi I Pasurimit nje kurs I cili eshte kontinual dhe vazhdon,27 audio+ të mëson të shtypësh butonin e pasurimit
 4. Mëso suksesin, 2 audio
 5. Ndalo Duhanin, 2 audio
 6. Shkenca e teqenit I madh-  4 audio
 7. Shkenca e pasurise-6 audio
 8. Apliko suksesin M.TH.-5 audio
 9. Sekreti më i pazakontë.- 1 audio

10.  Teknik për lirimin e emocioneve negative lidhur me kritikat-1 audio

11.  Teknik për lirimin e emocioneve negative për jëra të ndryshme-7 audio

12.  Teknik-manifestimi-30-ditore-video

13.  Tiparet e Lidershipit-1 audio

14.  .Gjashtë frikësimet që ju ndalojnë nga_suksesi-1 audio

15.  Çlirohu-1 audio

16.  Udhëhiq me anë të shembullit personal dhe për shprehinë e zhvaritjes.-1 Audio

17.  Imagjinata-3 audio

18.  Definimi I qellimit tuaj kryesore-2Audio

Një Takim një në një me mua për 30 minuta( dhe këto 30 minuta do të qartësojnë shumë gjëra që I ke të mjegulluara sot) që në fillim të ju ndihmoj si të kontrolloni mendimet dhe emocionet!

Webinare javore për caktim të qëllimit 90ditor., këtë jave e kemi orën e 5.

Webinare javore per manifestimin e parave, fillon pas 8 javeve, pasi te perfundoj webinari per caktim te qellimit.

Webinare javore 90 ditore Sekrete per reprogramimin e mendjes suaj,

Rindertim i marëdhënieve martesore.

Si te mesoni me shpejt, si te mbani mend me shume do te kemi edhe webinare të këtij lloji në vazhdimësi!

 

Dhe qindra audio libra të tjerë, libra ne formatin pdf, teknika, ushtrime, detyra, video…të cilat i lë si befasi për ju pasi ju të vendosni ta gëzoni veten tuaj me ZOTIM-unë do të bashkëngjitem në KLUB..kjo është e gjitha dhe PIKË, atëherë do të njihesh me veten tënde të vërtetë-jo atë e cila non stop të thotë nuk i vlen kjo jetë për asgjë!

Dëgjo atë zë të zemrës njëherë në jetën tënde!

Nese materialet I blen ne vecanti ato do te ju kushtojne me 10 mijera euro,sepse unë investova mbi njëqindmijëeuro të mbledh materialin në formatin që ju lansoj tani!

Dhe tani përderisa qëllimi im është më i madh se fitimi nga ky KLUB, (sepse të ardhurat e mia jetesore varen nga shume burime te tjera, nga biznese te tjera qe une posedoj) unë vendosa që vetëm me 199 Euro per 1 vit të ju jap njerëzve mundësinë të shkelin në MADHËSHTINË E TYRE, ti marrin këto materiale dhe ti përdorin në jetën e tyre, nga këto 199 Euro 50 Euro I merr  personi I cili ju njoftoi për klubin me gjithe parate tjera paguaj reklama qe sa me shume shqiptar te njihen me keto materiale, sepse!

Kur secili nga ju do të filloj të aplikoj keto mesime ne jete, standardi jetesor do te ritet dhe ne do ta bejme me te fuqishem vendin tone, vendlindjen tone, atehere do te kemi bollek dhe begati, bizneset do te lulezojne, tokat pjellore do te punohen, vendet e bukura turistike do te gjallerohen, secili nga ju do te kete me shume para dhe me shume para do te fillojne te qarkulllojne dhe me shume njerez do te jene te pasur.   

Pse duhet te investoni ne vete sepse vetem ashtu vetja juaj do te ju shperblej, une mundem qe tani te bej qe te gjithe te kene akces te infromacionet por kur dicka e keni falas nuk ia dini vleren, si qe nuk ia dini vleren trurit dhe zemres suaj!

Ok tani bëj diçka me vlere, me shkruaj në mimoza88@yahoo.com

Dhe regjistrohu ne KLUBIN TIM.

Shihemi ne Sukses

 

Mimoza Thaqi


Nëse dini ÇFARË ju DONI mund te KENI.

I dashur Mendimtar i Pasur!

 

Që të ndryshojmë vendin tonë ne duhet të ndryshojmë mënyrën e të menduarit. Po ju drejtohem sot me këtë letër të hapur, dhe po ju inkurajoj të konsideroni fjalët që do ti lexoni më poshtë sepse këto fjalë mund të jenë PIKËKTHESA më e madhe jetësore për ju, familjen tuaj dhe vendin tuaj.

 

Ti je i gjithë Universi, ti je gjithçka që ke në këtë botë të bukur të quajtur Tokë. Cfarë nëse e gjithë jeta yte varet vetëm prej asaj se si ti mendon dhe ndihesh?

 • Sa do të ishe i lumtur nëse do të gjeje një zgjidhe për të gjithë dilemat tua?

 • Sa do të paguaje këtë zgjidhje të gjithë telasheve tua?

 • Sa e ka çmimin lumturia yte dhe ajo e familjes tënde?

 • Sa do të doje të investoje që jeta yte të marr kahjen e duhur?

 • Sa e ka çmimin shpëtimi i biznesit tënd?

 • Sa ju besoni se mundeni?

 • Sa përqind shpresë ka ngelur tek ti?

 • Sa ti dëgjon Zërin e Zemrës tënde? 

 Epo nëse përgjigja juaj do të ishte, dua të dal nga ky haos ekonomik, politik dhe shoqëror në të cilin gjindem unë dhe familja ime, dhe jam i gatshëm për të dhënë dhe për të sakrifikuar edhe të fundit vullnet që të shoh pakës dritë, atëherë unë dua të ndaj një ide të thjeshtë me ju e cila fuqishëm mund të ndryshojë jetën tuaj:

 Nëse dini ÇFARË ju DONI mund te KENI.

 Njëherë që unë pranova këtë ide; se mendimet e mia krijojnë realitetin tim kjo ishte PIKËKTHESA më e madhe e jetës sime.Kur kisha 23 vjet, punoja në një kompani dhe merja rrogë që nëse konverohet ishte 125 Euro të sotme. Në atë kohë mendoja se ishte më e mira që mundja të bëja. Deri sa u njoftova me disa libra të vegjël të kuptueshëm që theksonin se sekreti i lumturisë dhe pasurisë është në mendimet e mia. Dhe unë bashk me bashkëshortin tim filluam të besojmë se mendimet bëhen sende dhe se ne mundtë jetojmë të pasur. Hapëm një librari ( ME BORXHE) dhe filluam për herë të parë në jetë të ndiejm fuqinë e të qenit ndërmarës dhe që atëherë e deri tani ne filluam të realizojmë gjithë ëndrrat tona, duke punuar me nder dhe sakrificë, duke ju ndihmuar njerzve të tjerë, duke vlerësuar   dhe duke qenë mirënjohës për të gjithë që na ndihmuan, duke vazhduar të implementojmë dhe aplikojmë mësimet nga librat. Pasi arritëm suksese maramendëse ne filluam të fundosemi, dhe filluam mos të njohim më kush ne jemi, edhe pse shumë libra të lexuar sikur asgjë më nuk na ndihmonte të dalim nga humnera te e cila ishim katandisur, deri sa dëgjova një njeri të thoshte se librat kanë sekrete por jo të gjitha sekretet, dhe se ju nga librat mund të bëheni të pasur por jo të ju qëndroj ajo pasuri dhe jo të keni edhe të ashtuquajturën LUMTURI dhe se ju duhet të keni një sistem i cili do të ndyshojë të gjithë programet negative që ju i keni mbledhur nga mjedisi që jetoni! Dhe ne morëm rrugën për Amerikë që të lidhemi me këtë sistem mësimi sepse donim të çrënjosim çdo aspekt negativ nga jeta jonë! U RREGJISTRUAM NË NJË KLUB PRIVAT. Dhe më e rëndësishmja që mësuam nga ky KLUB ishin jo vetëm mënyrat si të fitojmë PARA, por si të kemi LUMTURINË në këtë rrugëtim nëse ne ndjekim sistemin.Të fitosh atë që do nuk dtth të jetë një mister! Të fitosh atë që do nuk d.t.th më që të jetë diçka mistike, d.t.th të jesh i gatshëm dhe të kesh vullnet për mësim dhe ndryshim, të ulesh pranë kompjuterit dhe riprogramosh veten! Alvin Toffler tha, "Analfabet të shekullit 21 nuk do të jenë ata njerëz që nuk mund të lexojnë dhe shkruajnë por ata që nuk mund të mësojnë, ç'mësojnë dhe rimësojn” Fjalët e tij janë aq të vërteta sa që nëse nuk do të kisha gjetur mënyra të reja si ti bëj gjërat do të kisha përfuanduar pa para, pa familje dhe do të punoja për një rrogë 150 euro në mjerim! Ja se si funksiononNëse do të ndryshosh kushtet tua të tanishme është e rëndësishme të kuptosh se si mendja në të vërtetë funksionon. Atëherë në vend se të ngelesh i ngecur në të vjetrën, dhe zakonet joproduktive të së kaluarës ju do të jeni në gjendje që me gëzim dhe kënaqësi të transformoni fatin tuaj.

Këto janë 3 Hapat Bazik:

1.   Mendja juaj e vetëdishme i zgjedh mendimet dhe I kthen ato në fotografi.

2.   Mendja juaj e vetëdishme ato fotografi I dërgon në mendjen e nëndijshme.

3.    Mendja juaj e nëndijshme, e cila nuk bën dallimin mese realitetit dhe imagjinares I shpreh akcionet dhe rezultatet që përputhen përsoshmërisht me fotografitë që ju I keni vendosur.

Shkenctarët kanë vërtetuar se 3% e fuqive tona procesuese vijnë nga mendja jonë e vetëdishme. Tjetra vjen nga paradigmat, idetë, besimet dhe shprehitë që janë mbjellur në mendjen tonë të nëndishme përsëri e përsëri.Pra me vetëdije ju mund të mendoni diçka të re, por nëndija juaj paradigmat (idetë e vjetra) I kontrollojnë rezultatet e juaja. Psh ti mund të mendosh dua që të ardhurat vjetori ti kthej në të ardhura mujore.  Por idetë e vjetra, paradigmat, besimet e vjetra, programimet paraprake e diktojnë punën dhe efikasitetin tënd, ato bile kontrollojnë edhe hsumën e parave që ju fitoni. Çelësi për të bërë atë që duket e pamundëshme të mundëshme! E di se si kjo tingëllon, por nëndija me fuqinë e saj të paimagjinueshme është bossi. Ndërsa e vërteta ështe se JU duhet të jeni bosi. Dhe ka një mënyrë të provuar që menaxhon këtë aset të fuqishëm dhe ju kthen juve në komandë për ndryshme të gjata në jetën tuaj. Nëse mendon se mendja yte është kompjuter, ti e kupton se mendja yte e nëndishme I mer programet që I jep dhe funksonon me ato. Dhe tani si një CEO(BOSS) I jetës suaj kujdesu që të jetë e programuar në përputhje me qëllime tua. Ja se si funksionon urtia e mësipërme e Alvin Toffer. Ju fitoni çfarë doni(1) duke zgjedhur me vetëdie programimin e duhur( mësimin), (2)Korrigjimin dhe zëvendësimin e paradigmave (ideve, besimeve të vjetra) në mendjen tuaj të nëndijshme(çmësimi) , reprogramimi I mendjes suaj të nëndijshme me paradigma, modele, ide, programe që suportojnë idenë e re(rimësimi). Kur ju bëni këtë I fitoni rezulltatet që I doni saktë si ora e Zvicrës.                                                             

Funksionon për gjithë secilin në çdo kohë 100%E kam përdorur këtë sistem që ga mosha 23 vjeçe deri tani që kam 42 vjet. Tani edhe 46 vjetët e ardhëshme do të përdor të njëjtin proces këtë shkencë për të realizuar ëndrat e mia. Po ti nuk duhet të jesh shumë keq që ta bësh këtë shkencë të funksionojë kjo vlenë edhe për njerëzit që janë në nivele të larta jetësore. P.sh një mik imi multimilioner shqiptar, kur përdori këtë shkencë dhe ai më në fund kuptoi se gjithë jetën e kishte praktikuar po këta ligje shkencore pa vetëdie po që ti kishte ditur nuk do të shqetësonte veten aq shumë kur gjërat nuk do të funksionin në mënyrëne duhur. Unë gjithashtu në jetën time kam përdorur këtë shkencë pavetëdije deri para 5 vitesh kur i’u qasa studimit të hollësishëm të këtyre ligjeve dhe kësaj shkence, duke studiuar dhe praktikuar unë arrita që pas 5 vitesh pune intenzive të bëj të mundshëm një sistem të tillë për shqiptarët në mbarë botën ku ju shfaq njerëzve shkencën e ndryshimit të paradigmave, ideve të vjetra ose shprehive kështu që ata të fitojnë atë që e duan. Ndiqe Processin dhe Arij të gjithë Gjërat që i Dëshiron Ju absolutisht mund të realizoni ëndrat e juaja gjithashtu. Dhe duke u bazuar në eksperiencën tuaj dhe eksperiencën e shumë të tjerëve nëse jeni të gatshëm të mësoni, çmësoni dhe rimësoni ju do të FITONINëse e pranoni këtë koncept, do të jetë PIKËKTHESA më e madhe e jetës . njëjtë si që ishte për mua dhe shumë të tjerëve.Shihemi në sukses P.S. Pasi ju të përdorni këtë proces dhe të filloni të arrini qëllime tuaja shumë dëshira të tjera të mrekullueshme do të ju praraqiten. Njëra ndër ta do të jetë që të ju ndihmoni të tjerëve si që ju ndihmua juve. Nuk mund të mendoj një shpërblim më të madh se ky! Le të Jetë kjo Pikëkthesa Juaj! 

Për më shumë informacione, më shkruani në email, mimoza88@yahoo.com


Mendjemadhesia

Një nga armiqtë më të mëdhenj të lumturisë dhe suksesit ështe Kryelartësia Sjellja që mund të shkaktoj pasojat më shkatërrimtare si në jetën familjare ashtu dhe karrierën profesionale është Krenaria, që njihet edhe si mendjemadhësi.

Në jetën time kam vuajtur pasojat e kësaj vetie neveritëse të cilën e shoh gati te çdo nejri që takoj çdo ditë.

Krenaria e teprar dhe mendjemadhësia...

Ndonjëherë më ka rastisur që dikujt ti jap një kompliment për punën që ka kryer dhe duke u munduar ta këshiloj edhe i kam dhënë kuroaj e guxim të filloj të nxjer në pah madhështinë e tij apo të saj, mirëpo kur ata arinin në pikën e krenarisë dhe mendjamadhësisë asgjë më nuk vlente nga këshillat dhe unë tërhiqesha sepse nuk mundja më të ndihmoja, sepse e di se nuk duhet ti ndihmoj askujt që nuk kërkon ndihmë.

Dhe nuk dua ata të rëzohen, por kryemadhësia do ti bëj të rëzohen si më bëri dhe mua jo një herë por shumë herë gjatë jetës sime....Nuk ka më keq se kur të duket vetja se flet me yjet, se ke kapur vazon me flori e mendon se gjithnje vetëm do të fitosh.

Ja dhe nje shembull i shkëputur nga një libër që lexoj kohëve të fundit...

Ne vitin e 2002 Michell Kuan, kampione botërore, ishte pretendente e padiskutueshme për çmim. Mëngjesin e një dite më pare gazetarja i mori një intervistë për the today show,, duke e pyetur se përse i kishte dhënë fund marëdhënies së saj me trajnerin i cili e kishte stërvitur prej shumë kohësh para lojrave olimpike. Mishela iu përgjigj se donte ti tregonte botës se ishte e zonja të fitonte vet, pa ndihmën e një trajneri. Keti vuri re se në vendin e trajnerit do të qëndronte babi i patinatores. Mishela u përgjigj po por jo si trajner vetëm si mbështetje. Në çast unë u ktheva nga ime shoqe dhe i thash nuk do të fitojë- pse mendon kështu ma ktheu shenon.-Sepse në themel të vendimit të saj ka vendosur Mendjemadhësinë....ajo do të rrëzohet.

Dtth Mishela donti ti bënte të ditur botes se ajo dhe vetem ajo ishte çelesi i fitoresi së saj dhe jo strategjia e trajnerit dhe as mjeshria e tij.Për fat të keq ashtu si e parashikova dhe unë atë mbrëmje në mes të ngjarjes më të rëndësishme të jetës së saj, Mishela u rëzua. Kështu, ajo humbi një gur të çmuar në kurorën e karierës medalien e Artë Olimpike.Po atë natë unë pash një patinatore 16 vjeçare nga SHBAtë e cila quhej Sara Hjugs tek sa pregaditej per konkurim në pistën e akullit. E vura re ndërsa bashk me trajnerin po bënin një bisedë të minutës së fundit. E shihja të përqëndruar në sytë e trajnerit duke ia përpirë fjalët, ajo tundi kokën, i ndriti fytyra dhe reshqiti në pistë.-Shikoje,-i thash sime shoqeje-ajo sot do të jap shfaqen e jetës së saj.SHanoni pyeti: po ti nga e di?-SHikoje sa e bindur tregohet. E thith këshillën e trejnerit si sfungjer. Asaj nuk i shkon mendja se ka ndonjë mundësi fitoreje, prandaj është në tension. Ajo dë të dalë do të argëtohet do të bërë çfar ka më shumë për zemër, dhe do të përpiqet të interpretoj si asnjëherë.Ashtu ndodhi vërtetë. Në fakt ajo bëri një hedhje katërshe aq të vështirë që asnjë patonatore femër në garë se kishte provuar. Ajo e realizoi përsoshmërisht jo një, por dy herë. E meritoi medaljen.E tregova keët jo pëtr të kritikuar Mishel ajo ishte shumë herë kampione e botës dhe figure am dhe e patinazhit srtistik.Synimi im është tregoj se veprimi i Misheles është një shembul i pasojave që sjel mendjemadhësia, ndërsa sjellja e Sarës tregon frytet që sjel MODESTIA.

 

Kur lexova kete te fundit mu mbushen syte me lot e trupi me kokriza sepse njoh shumë njerëz të këtij lloji!

DHe thash ah Naim, Noli, Faik e Tereza ku jeni te ringjalleni dhe të shikoni se ku na solli e ku na dërgon kryemadhësia...

Ah sa shumë defekte kemi...e sa të mençur mbahemi se jemi!!!!

Shpresoj se do të analizoni veten a jeni të përfshirë nga ky armik i suksesit dhe lumturise suaj,,,MENDJEMADHESIA...

Nese e zbuloni se e keni do të mund ta kuroni, nëse nuk e shikoni veten se ku jeni tëherë më vjen shumë keq për ju...

Nëse jeni modestShihemi ne sukses

 

Mimoza


Pjese nga libri Mposhtja e Djallit Nga dr. Napoleon Hill

Dr. Napoleon Hill është padyshim mendimtari dhe shkrimtari më i famshëm dhe evokues, i cili me librat e tij na tregon se si të vetëpërmirësohemi. Ai është autori i bestsellerit më të famshëm të të gjitha kohërave. Ne kërkojmë nga ju që t’i referoheni dhe të mësoni nga intervista e tij me djallin. Kështu, ju do të krijoni përshtypjet dhe bindjet tuaja se kush është në të vërtetë djalli dhe si vepron ai me 98 për qind të qenieve njerëzore.Hilli e nis rrëfimin e tij vrullshëm, duke na dërguar nëpër shumë momente të jetës së tij. Por ajo çfarë është më e rëndësishmja, është se ai ndalon shumë te ndryshimet thelbësore që pësoi jeta e tij. Kjo mënyrë rrëfimi nxit te lexuesi mendime dhe reflektime të shumta. Hilli na shfaq një parim shumë të rëndësishëm dhe të vlefshëm për të shkuar drejt suksesit, por ai vetë nuk diti ta vinte në zbatim atë. Ne sot bindemi se parimi i tij është një e vërtetë e rëndësishme për shumë njerëz sot, se si të shkojnë drejt vetëpërsosjes. Është e lehtë të gjesh fjalët për të shprehur diçka, qoftë edhe si mendim. Por në ditët e sotme nuk mund të jetosh në bazë të parimeve, pa i vënë ato praktikisht në përdorim për qëllimet tuaja. Sharon Lechter na sqaron se çfarë duan të thonë fjalët e Hillit dhe si sot mendimet dhe idetë mund t’i mund shndërrojmë në para.Qëllimi i dr. Hillit ishte t’u komunikonte qartë të tjerëve një filozofi dhe një praktikë të arritjeve të tij individuale, që do t’i nxiste ata drejt një lumturie të përhershme. Njohuritë e tij të brendshme u bënë udhërrëfyesit e tij për të gjetur ylberin e jetës së vet.Në ditët e sotme ne testohemi në mënyrën më të vështirë të mundshme që mund të imagjinojmë, ashtu si Hilli, i cili kaloi në depresion. Ai ndjeu, u dëshpërua dhe ra në depresion, një kohë që qe mjaft e dëmshme për mirëqenien dhe jetën e tij, ashtu siç mund të na ndodhë edhe neve sot.Ky libër frymëzues ju ndihmon të zgjoheni dhe të dilni nga gjendja e letargjisë dhe të largoheni nga qëndrimi juaj mendor negativ dhe të hyni në një rrugë të re të lavdishme, të ndritshme, me më shumë shpërblime në të ardhmen tuaj.Ashtu si Hilli dikur, edhe ju mos e lejoni frikën t’ju mbizotërojë. Jetoni me pasion dhe vini vetes synimin se çfarë do të bëni dhe si do t’i arrini synimet tuaja. Ashtu siç do të mësoni për zbulimet magjike të dr. Hillit, po ashtu edhe ju do të besoni se ju mund t’i zbatoni ato në jetën tuaj dhe, madje, edhe t’i tejkaloni ato dhe të jeni të pakufizuar. Hilli thotë: “Ju vetë jeni ata që mund t’i vini kufij vetes, askush tjetër”.Ky libër do t`ju ndihmojë të jeni i vetëdijshëm se ju mund t`i arrini të gjitha sukseset, duke përdorur ato që do të mësoni prej tij, i cili ka intervistuar pesëqind njerëzit më të suksesshëm në botë.Ju do të zbuloni nëse djalli, që ai interviston, është real apo imagjinar, është i ngjashëm me atë që ju imagjinoni apo ndoshta ju vetë, personalisht, do ta hasni atë gjatë jetës suaj.- Mark Victor Hansen1 -


Mbreti dhe i Reckosuri

Edhe nje histori dhe ju le per sonte...jam lodhur sot shume pune kam kryer...Ishte nje mbret i ri dhe shumë i mirë..gjithë populli e donte shumë dhe i dërgonin dhurata...Një ditë vjen një plak i rreckosur..dhe ju thotë rojeve se do ta takoj mbretin që ta falënderojë për punën e tij të palodhshme...Edhe pse ata mundohen ta ndalin ai insiston dhe e dëgjon mbreti...I thotë urdhëro..çna sjell vizita e juaj?Plaku i tha të falënderoj shumë dhe për këtë rast të kam sjell një shalqi..(Bostan)Mbreti e falënderoi sepse ishte mbret i sjellshëm dhe i dashur (edhe pse nuk i pëlqente shalqinjtë aspak) për të mos ia prishur qejfin plakut e morri dhuratën dhe përcolli plakut...Pasi përcolli plakun,mori shalqirin dhe e hodhi nga dritarja...

 

Të nesërmen plaku erdhi përëri me një shalqi tjetër në dorë...Ndodhi e njëjta, Mbreti i rii ishte i sjellshëm me plakun dhe përsëri nuk i tregoi se nuk i pëqen shalqinjtë...Kjo vazhdoi për një muaj rresht...Çdo ditë...plaku sillte shalqi...Mbreti i hudhte në dritare...Një ditë kur erdhi plau me shalqirin në dorë..një majmun i mbretit kërceu preku shalqirin dhe shalqiri ra në tokë u bë copë copë....Dhe nga shalqiri dolën Xhevahir....u mbush dyshemeja..Atëherë Mbreti vrapoi të shikoj në Dritare dhe pa një kodrinë me diamant....e ndërtuar nga shalqinjtë që i hodhi....

 

Kjo histori do të tregojë se ....Suksesi ( është shumë herë i maskuar)....DHe varet nga ne sa do të kemi durimin të besojmë në ZOT....


Serialet televizive- dhe tendenca e tyre shkateruese..

Shumë psikolog pajtohen per ndikimin shkaterues te serialeve televizive.

Keto fotografi dhe ngjarje ndikojne ne imagjinatën tuaj, kur të aplikohet në serialet ditore është shkatëruese sepse me vite këto seriale “në mënyrë progresive kanë përfshirë çdo gjë nga incesti dhe tradhëtia deri në martesa trefishe dhe ndrim të grave. Kombinoi këto me humbjen e kohës enorme dhe “aftësia si-drogë” që të lidhesh në një akordim që të presësh që të shohësh nesër çfar do të ndodh, dhe kjo vetëm tregon lajmet e këqija me një të KEQE kapitale. Për informatën tuaj, nesër ylli i serialit,ose një nga shokët e tij, ose do të jetë në probleme, ose do të futet në probleme, ose do të dalë nga problemet. Kur ju e shihni jetën në këtë perspektivë negative për një periudhë të gjatë kohore, ju e identifikoni veten me situata të ngjajshme që janë pothuaja se paralele me të tuat. Pas një kohe ju do të zbuloni veten duke menduar, “unë e dij saktësisht si ai ose ajo ndjehet, sepse kjo është saktësisht mënyra se çfar Johni im ose Sue më ka bërë mua, ‘qen i ndyrë.’’’


VAZHDIMI I SHPREHISE NEGATIVE

NGA TE GJITHE LIBRAT E SUKSESIT... ndoshta dikush arin te bej dicka nese i aplikon...por edhe nese arin perseri haron...perseri kthehet tek shprehite e vjetra..

Dhe perderisa programimet e vjetra i kontrollojne shprehite, jane shprehite qe nganjehere ne kohe na parin perpara.

Qellimi i ri qe te kundershton shprehite e vjetra dhe te mesosh nga ai liber qe te tregonte nje menyre te re mendimi qe po tingellonte aq bukur ne liber..e lash ndoshta nje dite ne te ardhmen do te jem me optimist..sepse realiteti po tregon dicka tjeter.

DHE TANI SHPREHIA E VJETER MORI NE DUAR PERSERI JETEN TIME.

Tani une perseri po mundohem e mundohem te ritetem..por shprehia e vjeter me ndalon me thote nuk mundesh....nuk mundesh..nuk mundesh...cka te ben te mendosh se mundesh je ne vete shih cpo ndodh reth teje...njerezit po vuajne, nuk kane, eshte krize cdo gje e vodhen neve sna lan asgje..se sheh se botes i vie fundi....

e habitem....si botesi i vin fundi...po nga ta di une se kur eshte fundi e kur fillimi..e cka di une...sa di une ...cfar diturie kam...kush me mesoi keshtu...!!!!!

dhe flas me veten gjera negative dhe ushqej shprehine e vjeter...e ajo shprehi kenaqet sepse ajo po ritet....e une po vdes.

 

TANI KUSH ESHTE ME I FUQISHEM SE AI ETNITETI IM QE NUK PRANON HUMBJEN...QE NUK PRANON DESHTIMIN QE NUK PRANON NEGATIVITETIN...

 

JAM UNE!

KUSH JAM UNE?

JAM UNE UNE...

APO JAM UNE SHPREHIA IME NEGATIVE?

Pse une aq shpejt e haroj ate liber te mire qe lexova, pse aq shpejt haroj ate cd te mire qe degjova...pse une haroj aq shpejt gjtihe keta dhe i kthehem perditshmerise banale....

 

hej duhet cdo dite te lexojme e degjojme audio...

 

kjo vazhdon

 

shihemi ne sukses

 

Mimoza


SE MOS ME QENE HULAJA CFAR BEN FUKARAJA!!!!

SE MOS ME QENE HULAJA CFAR BEN FUKARAJA!!!!

Shkruar nga Mimoza Thaqi. Postuar në Thenie

I mesova te gjitha “duhet” “patjeter,” dhe “nuk mundesh~.”Me mesuan se eshte keq te mbash koken mbi mjegulla dhe eshte mire te mbash kembet ne toke. Se nuk ben te ndertosh pallate ne qiell! Se mos me qene hulaja cfar ben fukaraja!!!!

Epo 98% e njerezve keshtu mendojne…sepse keshtu jane te programuar te mendojne vendos sot ti tani te largosh keto besime qe jane te renjosura ne intergritetin tend dhe qe nuk kane te bejne me fuqine qe ti ne te vertet ke.

 

E me vone mesova se mund te mbash koken ne qiell..e mund te mbash kembet ne toke…

 

Se paska qene hulaja ajo qe te ben te punosh e te krijosh..i gjithe sekreti paska qene tek hulaja…imagjinata eshte gjithcka kete e thote Einstein jo une…nese mund ta imagjinosh mund ta posedosh,,,gjithnje eshte ajo nese…

 

dhe fillova te mesoj per literaturen e mendimit pozitiv…por perseri me rinte ne koke tundimi dhe programimi negativ…edhe pse te vertetat ishin te medha..perseri si nje koker krype do te merja faktin se nese dikush te ofron “sekretet e suksesit” ishe njejte sikur dikush te ofron te blesh henen…DHE MOS E BLEJ…sa me shume isha nje studente e sekreteve te suksesit aq me shume isha skeptike…edhe pse aq shume studiova dhe po te ishin me te vertet celesa te suksesit pse nuk po funksionojkan per mua…te ka ndodhur te degjosh nje motivim pse ne nje seminar ke qene i entuziazmuar vetem per nje kohe dhe mandej nuk ka funksionuar me…Eshte per arsye te thjeshte se truri yne funksionon si nje kompjuter..cilin drejtim te japesh ne ate drejtim shkon…lexon nje liber, degjon nje audio..dhe me vone rreth teje njemije fjale negative nga gjithe te tjeret qe te rethojne…truri haroi se ti mund te arish qellimin tend sepse tani u ushqye me mendime te kunderta….DHe ishte si nje detyrim qe te besh trurin te qendroj ne rrugen e duhur..kjo kerkonte perkushtim…

 

deri ne moshen 5 vjecare na eshte thene JO 180000 here…deri ne moshen 18 vjecare na eshte treguar me mijera here se cfar nuk duhet te bejme…

dhe me ane te perseritjve negative shume gjera na jane ndaluar te bejme..duke patur keto programime negative ne fillojme te pikturojme ne mendjen tone se cfar nuk mund te bejme….dhe cili eshte limitimi deri ku mund te arijme

dhe duke na limituar te tjeret ne filljme te limitojme vetveten…dhe keshtu krijojme murin…i cili eshte i padukshem por qe eshte shume i fuqishem dhe qe qendron mes asaj cfar ne mund te bejme dhe cfar na kane limituar te tjeret.

 

por kjo mund te vazhdoje keshtu pervec ne rastin kur ne vendosim te riprogramojme mendimet tona..dhe te vendosim qe te detyrojme shkaterimin e ketyre programimeve…per fat te MIRE TONIN..kemi shprese ende dhe mund te rifillojme jeten ton..se perndryshe keto limitime do te jene pjese e jetes sone deri ne perfundim..


KARAKTERISTIKAT QE DUHET APLIKUAR.

KARAKTERISTIKAT QE DUHET APLIKUAR.

Shkruar nga Mimoza Thaqi. Postuar në Artikuj

 1. Unë jap më shumë shërbim se që njerëzit më paguajnë.
 2. Unë nuk përfshihem në transakcione internacionale, që nuk kanë beneficion për të gjithë që janë të prekur nga ky lloj transakcioni.
 3. Unë nuk bëj deklarata për të cilat unë nuk besoj se janë të vërteta.
 4. Unë kam një dëshirë të sinqertë në zemrën time që të jem nën shërbimin e vlefshëm për një pjesë më të madhe të njerëzve.
 5. Unë I dua njërëzit më shumë se sa paratë.
 6. Unë e bëj më të mirën që të jetoj si dhe të mësoj  filozofinë time të suksesit.
 7. Unë Nuk pranoj favore nga askush pa dhënë favore si shpërblim.
 8. Unë nuk kërkoj asgjë nga asnjë person pa patur të drejtën që ta kërkoj atë që e kërkoj.
 9. Unë nuk përleshem me njerëzit për cështjet e natyrës së parëndësishme.
 10. Unë shpërndaj rreze të optimizmit dhe lumturisë kurdo dhe ku do që mundem.
 11. Unë asnjëherë nuk I mashtroj njerëzit për synimin që të fitoj besimin e tyre.
 12. Unë shes këshilla dhe konsultime për njerëzit tjerë, në një cmim modest, por asnjëherë nuk ofroj një këshillë pa pagesë.
 13. Përderisa I mësoj të tjerët si të arijnë sukses, unë e kam demostruar se unë mund ta bëj që filozofija ime të funksionojë për veten gjithashtu, kjo dtth “  praktikim I asaj që ju mësoj.”
 14. Unë jam  tërësisht I lidhur me punën në të cilën jam përfshirë sa që entuziazmi për këtë bëhet ngjitës dhe të tjerët janë të influencuar nga unë.

                                                                                                                                        Përzemërsisht

                                                                                                                                        Napoleon Hill

 

Unë i jam mirënjohëse Napoleon Hillit, edhe pse ai nuk jeton më mes nesh, për punën e tij të jashtëzakonshme në paraqitjen e filozofisë së suksesit.

Ai e ka shumë të qartë atë që na e mëson, dhe kjo tingëllon shumë bukur në qenësinë tonë.

Nëse edhe ne i aplikojmë këto karakteristika të tij në ndërmarësitë tona, në marëdhëniet tona me të tjerët, në jetën tonë, në punën tonë shpërblimet sigurisht do të ishin të një merite të vërtetë.

Dhe sigurisht do të gëzojmë suksesin tonë, dhe do të jemi të lumtur.

Sepse po mund të arish sukses, cili do qoftë kuptimi I suksesit për ju, por nëse nuk I kenë karakterin tënd këto pika që N.Hill  I përmendi më lartë, atëherë rilexoji dhe njëherë dhe mundohu të ju përmbahesh këtyre pikave përgjatë jetës.

 

                                                                                                                                    Shihemi në Sukses

                                                                                                                                    Mimoza Thaqi


Pse duhet te paguani nje cmim modest per te mesuar suksesin!

Qëllimet qe i kam vendosur në jetë i kam plotësuar hap pas hapi.

Tani qëllimi im është që të ju sherbej sa më shumë njerëzve që është e mundur,

që edhe ato ti realizojnë ëndrat dhe qëllimit e tyre!

Cdo sukses dhe cdo aritje e një personi që une pata fatin ta njoh dhe ti jap një shërbim është sukses dhe lumturi për mua.

Unë shes këshilla dhe konsultime me një cmim modest, por asnjehere nuk ofroj këshillë pa pagesë.

Sepse këshilla pa pagëse nuk ka asnjë rezulltat.Është një ligj që quhet ligj i dhënies…është një tjetër Ligj që quhet Regulla e artë.

Cfar mbjell atë e kor!

Prandaj mos pritni rezullltate nëse asgje nuk dhat për të fituar ato rezulltate. Kur një këshillë ose konsultim e fitoni pa dhënë asgjë qofte nga kërkimet në internet ose cilatdo qofshin ato këshilla…energjia që morët ngecet në një vend nuk qarkullon…sepse paratë janë energji dhe po nuk qarkulloi nuk ka rezulltat.E them këtë nga përvoja ime dhe e shumë personaliteteve të mëdha nga të cilet mar mësime…të vazhdueshme.

Deri sot ke paguar e paguar pothuase një pasuri të tërë per  trupin fizik…cfar i pagove mendjes e shpirtit tënd! Cfar i dhurove këtyre dy pasurive më të mëdha që i ke! Nese ti nuk ju dhurove atyre një sistem mesimi të vërtetë mos prit rezulltate.

 Sepse cfar mbjell e kor!

 As më shumë e as më pak.

E mbjellja e literatures së suksesit në mendjen tuaj në një sistem të përpiktë dhe të saktë si matematika…do të sjell rezulltatet e sakta.

Nëse i mësoni këto ligje…

Dhe nëse vendosni tani…

Sepse cdoditë që shkon është humbje…jo për ata që na kanë mësuar si të jemi të suksesshëm.

Kemi të krijuara shume shprehi në jetë, nga ato shprehi shpenzojmë para pa vend e pa mend…që të kemi pajisjet e veshjet te imitojmë njëri tjetrin…me celularet e llojit te fundit, me veshjet e modes se fundit.

 

Po do te vijë dita kur këto lojëra do të duken zbavitje sepse investimi në vetvete është investimi që të sjell rezulltatet më të avancuara dhe kur do te kesh shume pasuri per ti blere te gjitha…

 

Unë uroj që mos të bëni pazare me shërbimin më të lartë njerëzor që ju ofron I madhi Daut Demaku, mos të bëni pazare me cmimin modest që kërkon anëtarësimi në Institutin Amerikan të Suksesit (http://institutiamerikanisuksesit.com/

 

…sepse ju garantoj se cmimi që paguani sot do të ju duket qesharak me pasuritë që do ti fitoni nesër vetëm nga vendimi që morët sot të anëtarësoheni në këtë institucion, ku do të mësoni të keni një sistem për aritjet më të larta jetësore.

 

 

Si thotë Andrew Carnegie njeriu më I pasur në botë në fillim të shekullit XX:

Cdo njeri që më thëret mua është I llojit tim.

 

 

Ju uroj sukses

Dhe shihemi në sukses

Mimoza Thaqi

mimoza88@yahoo.com


A do të jeni ju një nga këto histori të suksesit ose ende do të shikoni nga anësh?

Jeta eshet supozuar te jete e mire, jo vetem per ndoke por per te gjithe, dhe nese nuk eshte ashtu dicka eshte duke shkuar tmeresisht ne drejtim te gabuar. Me fjale te tjera...keto gjera qe kane shkuar ne nje drejtim kaq shume te gabuar, kane aritur ne piken e terheqjes dhe kane filluar manifestimin ne jeten tone, prandaj ju lutem ndergjegjesoheni per kete qe shkruaj, sepse kur shumica mendojne dhe ndjejne ate qe eshte e gabuar ate e terheqim....Te fokusohemi nga ajo qe duam...sa me shpejte aq me mire per te gjithe! Nuk duhet te lejojme me te jetojme nen hijen e eresires sepse eresira eshte vetem MUNGESE E DRITES...

 

Njerezit jane aq shume te zene me spekulimet se cka eshte e veshtire dhe cka eshte gabim sa qe e mbajne veten ne nje vibracion qe nuk eshte i akorduar me te drejten dhe te miren qe nuk e lejojne kete te drejte te jete pjese e tyre

 

Pse na ndodh ajo qe na ndodh? Nese shumica e njerezve sqarimin e gjerave qe nuk duan te ju ndodhin e vendosin nen disa kushte qe jane te vendosura nga disa burime qe mund te jene energji e zeze negative etc etc...dhe kur tani te jepet pergjigja e thjeshte e cila eshte te kuptuarit se pse mua me ndodhin disa gjera specifike qe me ndodhin, kete kuptim te thjeshte PRA KUPTO SE PSE TE NDODHIN GJERAT QE TE NDODHIN TY, kur te kuptosh pse te ndodhin ti keto gjera qe te ndodhin...atehere do te mund te kuptosh pse te tjereve ju ndodhin gjerat qe ju ndodhin! Kur ti te fillosh te kuptosh cka mendon dhe cfar emocionesh nxjer atehere do te fillosh te kuptosh pse te tjereve ju ndodh ajo qe ju ndodh...


Është një materie mendore

Është një materie mendore nga e cila të gjitha gjërat janë krijuar dhe e cila në gjendjen e saj origjinale përhapet, penetron dhe mbushë hapsirat e brendshme të universit.

Një mendim në këtë substancë prodhon një send i cili është imagjinuar nga mendimi.

Individi mund të formoje sende në mendimet e tij dhe me fiksimin e mendimit te tij nga Substanca e Paformuar, mund të shkaktojë sendin për të cilin mendon t’a krijojë.

 

 Shkeputur nga Shkenca e Pasurise


JU JENI NJË BIZNESMEN

Një biznesmen I New Yorkut hodhi një dollarë në kupën e një njeriu që shiste stilolapsa dhe shpejtoi që të futet metro. I ju kujtua dicka doli nga metroja shkoi deri tek personi që I hodhi dollarin, mori disa stilolapsa nga kupa. Duke I kërkuar ndjesë personit I sqaroi ati se duke shpejtuar neglizhoi të merte stilolapsat dhe shpresoi se ky person nuk do të ishte I hidhëruar në të. “Mbi të gjitha,” ai tha, “Ju jeni një biznesmen njejtë si unë. Ju keni mallëra për të shitur me cmime të mira.” Dhe mandej ai shkoi me trenin e rradhës.

Në një event shoqërorë disa muaj më vonë, një shitës I veshur bukur I ju afrua këtij biznesmeni dhe I prezentoj veten. “Ju me siguri nuk më mbani mend mua dhe unë nuk e di emrin tuaj, por unë asnjëherë nuk do të ju harroj juve. Ju jeni njeriu që ma ktheu mua vetërespektin unë isha një lypës që shitja stilolapsa deri sa ju erdhët dhe më that mua se unë jam një biznesmen.”

Një njeri I mencur tha, “shumë njerëz kan shkuar më largë se sa që menduan se mundë të shkojnë sepse dikush tjetër mendoi ata munden.” Si I shikoni të tjerët? E mira më e madhe që ne mundë të bëjmë për dikend nuk është që ne ta ndajmë pasurinë me ta, por në vend të kësajë të zbulojmë pasurinë e tyre në to. Është e jashtëzakonshme se sa shumë talent dhe aftësi pushon Brenda një qënje humane. Ne I përkushtuam një kohë të konsiderueshme dy segmenteve të para për të ju shitur juve në ju. Njëjtë si që hapi I parë drejt suksesit është të njohësh potencialin tënd, hapi I dytrë është të njohësh potencialin e të tjerëve. Për fat të mirë, kur ne I njohim aftësitë tona është lehtë që të njohim aftësitë e të tjerëve. Njëherë që ne I shikojmë ato, neë mundë të ju ndihmojmë atyre që ata të zbulojnë këtë fuqi për vetveten.

ZIg Zaglar


Ai i cili mundohet të fitojë dicka për asgjë, në përgjithësi përfundon duke marë asgjë për dicka.

Ata që mendojnë se do të munden ti’a dalin në jetë pa ofruar një shërbim për një vlerë që e pranuan eventualisht duke gjetur vehten se kanë punuar më shumë se kurë duke mashtruar të tjerët dhe pranuan shumë pak shpërblim.  Jeta ka një mënyrë shumë qesharake për përfundimin e rezulltatit. Në një rrugë të gjatë ju do të merni të njëjtën masë që e dhatë. Shpenzo kohën tënde në përpjekjet produktive dhe pozitive; jepni me bujari kohën tuaj dhe talentin, dhe ju do të dilni nga turma e madhe e atyre të cilët qëllim kryesor në jetë duket se kanë të fitojnë dicka për asgjë. 


Kam mësuar se...

Kam mësuar se...


Nuk mund ta bësh dikë që të t'dashurojë. 
E tëra që mund të bësh është të jesh dikush që dashuron. 
E pjesa tjetër varet nga pala tjetër. 

Kam mësuar se... 
Pa marr parasysh sa kujdesem unë, 
disa njerëz nuk ma kthejnë kujdesin. 

Kam mësuar se... 
Nevojiten vite të tëra për me e ndërtuar besimin
dhe vetëm një sekondë për ta shkatërruar atë. 

Kam mësuar se...
Nuk llogaritet se ç'ka ke në jetën tënde
por, ajo që llogaritet është kush është në jetën tënde. 

Kam mësuar se... 
Mund të mbështetesh në sharmin tënd për më së shumti pesëmbëdhjet minuta . 
Pas kësaj më mirë është të mësosh diçka. 

Kam mësuar se... 
Nuk është e rëndësishme ajo që ndodh me njerëzit. 
E rëndësishme është ç'ka bëjnë ata për këtë gjë. 

Kam mësuar se... 
Se mund të bëshë shumë gjëra për një çast,
që gjithë jetën do t'sjellin kokëçarrje. 

Kam mësuar se... 
Pa marr parasysh si e shtreson një gjë, 
gjithnjë ekzistojnë dy anë të asaj shtrese. 

Kam mësuar se... 
më nevojitet kohë e gjatë, 
që të bëhem personi që dua të jem. 

Kam mësuar se... 
Se shumë më lehtë është të reagosh, se të mendosh. 

Kam mësuar se... 
Nga të dashurit gjithnjë duhet të ndahemi me fjalë të dashura. 
ngase mund të jetë hera e fundit që i shohim. 

Kam mësuar se... 
mund të shkosh shumë më gjatë, pas asaj që mendon se s'mundesh më. 

Kam mësuar se... 
ne jemi përgjegjës për atë që bëjmë, pa marr parasysh si ndihemi. 

Kam mësuar se... 
ose ti e kontrollon qëndrimin tënd
ose ai të kontrollon ty. 

Kam mësuar se... 
Se heronjtë janë njerëz që e bëjnë atë që duhet bërë, 
kur nevojitet të bëhet një gjë e tillë, pa i marr parasysh pasojat. 

Kam mësuar se... 
për t'u mësuar me fal, duhet të ushtrosh gjatë. 

Kam mësuar se... 
ekzistojnë shumë njerëz që ju duan pa masë, 
por thjesht nuk e dijnë mënyrën si t'ju tregojnë. 

Kam mësuar se... 
se paraja është mënyrë dështuese për të llogaritur suksesin. 

Kam mësuar se... 
Ndonjëherë, njerëzit që ju keni pritur t'ju shqelmojnë kur jeni të shtrirë në tokë, 
do të jenë ata që do t'ju ndihmojnë të ngriteni në këmbë. 

Kam mësuar se... 
ndonjëherë kur jam i hidhëruar, kam të drejtë të jem i hidhëruar, 
por kjo s'më jep të drejt të bëhem i pamëshirshëm. 

Kam mësuar se... 
miqësia e vërtetë vazhdon të ritet, qoftë edhe përtej distancave të mëdha
e njëjta gjë ndodh me dashurinë e vërtetë.. 

Kam mësuar se... 
Se vetëm nëse dikush nuk ju do në mënyrën që ju dëshironi t'ju dojë
nuk do të thotë se nuk ju do me gjithë ç'ka ka. 

Kam mësuar se... 
Se familja juaj nuk do të jet gjithnjë pranë jush. Duket qesharake, por njerëzit me të cilët s'keni fare lidhje mund të kujdesen për ju, t'ju duan dhe t'ju mësojnë që sërish t'i besoni njerëzve. Familjet nuk janë afërsi biologjike!

Kam mësuar se... 
Pa marr parasysh se sa i mirë është miku juaj,
ka për të ju lënduar kohë - pas kohe, dhe ju duhet të mësoheni t'ia falni për një gjë të tillë.

Kam mësuar se... 
se gjithnjë nuk mjafton të jesh i falur nga të tjerët. 
Ndonjëherë duhet të mësohesh që edhe vet të fal. 

Kam mësuar se... 
Pa marr parasysh sa keq është thyer zemra jote
bota nuk ndalet për shkak të pikëllimit tënd. 

Kam mësuar se... 
se kushtet dhe rrethanat mund të ndikojnë për atë kush jemi ne, 
por ne jemi përgjegjës për atë se kush bëhemi në ardhmëri.

Kam mësuar se...
vetëm për shkak se dy njerëz fjalosen, kjo nuk do të thotë se nuk e duan njëri tjetrin,
dhe vetëm për shkak se nuk fjalosen, nuk do të thotë se e duan njëri tjetrin.

Kam mësuar se... 
se nuk duhet t'i ndyshojmë miqtë;
Nëse i kuptojmë ndryshimet e tyre

Kam mësuar se... 
dy njerëy mund të shikojnë saktësisht në të njëjtën gjë
dhe të shohin plëotësisht dy gjëra të ndryshme.

Kam mësuar se... 
Pa marr parasysh pasojat, 
ata që janë të sinqert me veten arrijnë më larg në jetë

Kam mësuar se... 
Besimi i varur në mur nuk ju bënë krijesë të këndshme njerëzore.

Kam mësuar se... 
fjala "dashuri" mund të ketë shumë kuptime
dhe e humb vlerën kur përsëritet për së tepërmi. 

Kam mësuar se... 
Se është vështirë të tërhjekësh vijë mes asaj të jesh i këndshëm,
dhe të mos i lëndosh ndjenjat e njerëzve, 
dhe njëherit të ngritesh lart për atë që beson


Jeta eshte nje eho.

Jam i sigurtë se e keni dëgjuar tregimin e djalit të vogël i cili në një zemërim të thellë, i bërtiti nënës së tij se e urente atë. Dhe më pas duke u frikësua nga dënimi, ai iku nga shtëpia dhe shkoi në një rrëzë mali dhe bërtiti, “ Të urej, të urej, të urej.” Nga lugina iu kthye ehoja, “ Të urej, të urej, të urej.” Djali i vogël u tremb, vrapo nështëpi dhe i tha nënës së tij se në luginë kishte një djal të çmendur dhe më thoshte se më uren. Nëna e tij e mori dhe shkuan bashk në rrëzë mali dhe i tha të bërtas, “ Të dua, të dua.” Ashtu bëri djali i vogël si i tha nëna e tij dhe këtë radhë ai zbuloi se atje ishte një djalë i mirë i vogël që i thoshte,’ Të dua, të dua.”

Jeta është një eho. çfar nxjer jashtë të kthehet. Çfar mbjell kor.  Çfar shikon tek të tjerët ekziston në ty.

Zig Ziglar


Nje poeme e shkruar nga Jesie B. Rittenhouse

I kerkova jetes nje qindarke

Dhe jeta s'me dha me shum;

Sidoqofte, u lutesha ne mbremje

Kur i numeroja fitimet e pakta.

 

Sepse jeta eshte vetem nje i punesuar;

Ai te jep vetem ate qe e kerkon

Por njehere qe ju keni vendosur pagen,

Pse, ju duhet te mbani detyren.

 

Une punova si sherbetore

Vetem t'a mesoj tmerin

Sepse cdo page qe une kerkova nga Jeta

Jeta do te me kishte paguajtur me gadishmeri

 

Njerezit e sukseshem nuk tregtojne me jeten per varferi. Ata e dijne se aty ka nje fuqi permes se ciles jeta mund te behetqe t'i shpaguaj ne termet e tyre. ata e dijne se kjo fuqi eshte emundeshme per cdo person qe mer posedimin e mendjes se tij skalit karieren tende. Mos bezdis rrugen tende pergjate jetes.

Njerezit qe arijne aftesine qe te marin posedimin e plote te mendjes se tyre munde te marin posedimin e cdo gjeje tjeter te cilen e kan merituar drejtesisht.

Shkeputur nga libri E Drejta e Juaj Per Te Qene I Pasur nga Napoleon Hill.


Qëllimi I jetës për njeriun është ritja

Qëllimi I jetës për njeriun është ritja, ashtu si që synimi I jetës për drunjtë ose bimët është ritja. Drunjtë dhe bimët riten në mënyrë automatike dhe në linja të fiksuara; kurse njeriu mund të ritet ashtu si ai do. Drunjtë dhe bimët mund vetëm të zhvillojnë disa mundësi dhe karakteristika të caktuara; njeriu mund të zhvilloj cdo fuqi e cila është ose ka qenë e shfaqur nga cdo personm gjithkund. Cdo gjë që është e mundur në shpirt është e mundur edhe në mishe gjak. Cdo gjë që njeriu mund të mendojë është e mundëshme në akcion. Cdo gjë që njeriu mund të imagjinojë mund edhe ta realizojë.

Njeriu shtë formuar për tu ritur, dhe ai është nën nevojshmërinë e ritjes.

Është esenciale për lumturinë e tij që ai në mënyrë të vazhdueshme të përparojë.

Jeta pa progress bëhet e padurueshme, dhe personi I cili nuk do të ritet duhet të bëhet imbecil ose I cmendur. Sa më e madhe të jetë ritja e tij dhe sa më harmonike dhe mirë e organizuar, më I lumtur ai do të jetë.


Ligji i dhenies

Njё grua njё herё I dhuroi vajzёs sё saj pёr martesё njё shtёpi tё mobiluar tёrёsisht, dhe dhёndrit tё saj I hapi njё biznes tё mirё. Biznesi nga viti nё vit kishte nevojё pёr mё shumё e mё shumё fonde qё most ё bankrotoj, dhe ajo vazhdonte t’I jepte asaj para deri sa ajo u raskapit. Kur ajo ariti nё tё ardhura tё pakta dhe jetonte nё njё dhomё ajo donte tё dinte pse nuk ishte e bekuar pёr zemёrgjёrёsinё e saj.

Ajo dha deri sa mendoi se ёshtё mё mirё por kjo I ju shpagua asaj me humbje dhe fjalё tё hidhura. Dhёndri kёrkonte mё shum ndihmё deri sa ajo nuk kishte mё ti jepte. Mandej atё nuk e pranonin mё nё shtёpi dhe e larguan. Gabimet e saj ishin nё vlerёsimin e saj. Ajo ishte aq fajtore sa edhe dhёndri i saj sepse ajo ishte pjesё e shkakut tё dёshtimit tё tij. Unё e drejtova atё qё tё rri larg çiftit tё rri dhe ti lejoj ato tё fundosen ose tё notojnё vetё. Une isha I sigurt se ata do ta gjejnё vetёveten. Ajo e ndoqi kёshillёn time dhe pёr njё vit dhёndri I saj e nxori biznesin e tij me fitime. Pёr herё tё parё biznesi I tij filloi tё veprojё me profit. Jeta shtёpiake ariti nё gjendje normale dhe tё gjithё ishin tё lumtur sepse pёrpjekjet e tyre ishin drejtuar nё rrugёn e drejtё. Djali I ri ishte krenar me pёrpjekjet e tij qё I mundёsuan atij tё bёj tё mira me meritat e veta. Interpretimi praktik I ligjit ёshtё, kur e sheh dikёnd qё pёrpiqet ti ndihmoj vetёvetes, kjo ёshtё koha ti ndihmosh atij, por jo ti japёsh substancёn tёnde atij qё nuk I ndihmon vehtes ose qё nuk mundohet.

Tipi I fundit jo vetёm qё do ta keqpёrd dhuratёn tёnde por do tё tё abuzojё ty kur ti nuk I jep

 

Shkeputur nga libri Te punosh me Ligjin nga Ligji i dhenies nga. Raymond Holliwell


UNE MUNDEM

 

Ju mundeni.

Në qoftë se ju mendoni se jeni të mundur, ju jeni

Në qoftë se ju mendoni se nuk guxoni, ju nuk guxoni

Në qoftë se ju doni të fitoni, por mendoni se nuk mundeni,

Thua se është e sigurtë se nuk do të fitoni.

Në qoftë se mendoni se do të humbisni, ju keni humbur

Sepse jashta në botë ne gjejmë,

Suksesi fillon me gatishmërinë e personit

E gjittha është në gjendje mendore

Në qoftë se ju mendoni se ju jeni të deklasuar, ju jeni

Ju duhet të mendoni lartë që të rriteni.

Ju duhet të jeni të sigurt për vetvehten para se të

Ju mundë ta fitoni një çmim

Betejat e jetës nuk shkojnë gjithmonë

Tek njeriu më I fuqishëm ose më I shpejt,

Por më herët ose më vonë njeriu që fiton

Është njeriu I CILI MENDON SE MUNDET!


Serialet televizive- dhe tendenca e tyre shkateruese

Shumë psikolog pajtohen per ndikimin shkaterues te serialeve televizive.

Keto fotografi dhe ngjarje ndikojne ne imagjinatën tuaj, kur të aplikohet në serialet ditore është shkatëruese sepse me vite këto seriale “në mënyrë progresive kanë përfshirë çdo gjë nga incesti dhe tradhëtia deri në martesa trefishe dhe ndrim të grave. Kombinoi këto me humbjen e kohës enorme dhe “aftësia si-drogë” që të lidhesh në një akordim që të presësh që të shohësh nesër çfar do të ndodh, dhe kjo vetëm tregon lajmet e këqija me një të KEQE kapitale. Për informatën tuaj, nesër ylli i serialit,ose një nga shokët e tij, ose do të jetë në probleme, ose do të futet në probleme, ose do të dalë nga problemet. Kur ju e shihni jetën në këtë perspektivë negative për një periudhë të gjatë kohore, ju e identifikoni veten me situata të ngjajshme që janë pothuaja se paralele me të tuat. Pas një kohe ju do të zbuloni veten duke menduar, “unë e dij saktësisht si ai ose ajo ndjehet, sepse kjo është saktësisht mënyra se çfar Johni im ose Sue më ka bërë mua, ‘qen i ndyrë.’’’


E DREJTA PER TE QENE I PASUR

Cfaredo qe te thuhet ne lutjet e varferise, faktet thone se nuk eshte e mundur te jetosh nje jete te kompletuar dhe te suksesshme nese nuk je I pasur. Asnje njeri nuk mund te rrisetalentin  e tij apo zhvillimin shpirteror, nese ai nuk ka shume para;per te rritur zhvillimin shpirteror dhe per te zhvilluar talentin e tij, ai duhet te perdore shume gjera dhe nuk mund ti kete keto gjera, pa pasur para qe ti bleje ato.

Njeriu zhvillohet ne mendje, ne shpirt dhe trup duke perdorur gjera dhe  shoqeria eshte kaq e organizuar sa qe njeriu duhet te kete para qe te posedoje keto gjera; dhe bazat e te gjithe avancimeve te njeriut, duhet te jete shkenca  per tu pasuruar.

Objektivi i te gjithe jetes eshte zhvillimi; dhe cdo gje qe jeton ka te drejtene pa tjetersueshme te zhvillimit per te arritur.

 

E drejta e njeriut per te jetuar do te thote e drejta e tij per te patur nje perdorim te lire dhe te pa kufizueshem te te gjitha gjerave te nevojshme per permbushjen mentale, shpirterore dhe fizike;ose e thene me fjale te tjera “e drejta per te qene i pasur”.

Ne kete liber, une nuk do te flas per pasurit ne menyre figurative; te jesh me te vertete i pasur, nuk do te thote te kenaqesh  me pak. Asnje njeri nuk do te kenaqet me pak, nese ai njeri ka mundesi te perdore dhe te kenaqetme shume. Qellimi  i Natyres eshte avancimi dhe shpalosja e jetes; cdo njeri duhet te kete gjithcka qe te kontribuoje tek fuqia, eleganca, bukuria dhe pasurimi i jetes; te kenaqesh me pak eshte mekat.

 

Njeriu qe zoteron  gjithcka qe ai deshiron per gjithe jeten e tij qe ai do te jetoje, eshte i pasur; dhe asnje njeri qe nuk ka shume para nuk mund te kete gjithcka ai deshiron.

 Jeta ka avancuar shume dhe behet kaq e komplikuar,sa qeburrit dhe gruas me te zakonshme, i nevojitet nje shume moderne  pasurie me qellim qe te jetoje ne nje menyre qe i afrohet permbushjes. Cdo person natyralisht do te behet gjithcka qe ka mundesi te behet; kjo deshire per te realizuar mundesite e brendshme,eshte e trashegueshme tek qeniet humane; ne nuk mundemi tju ndihmojme te behen gjithcka qe ne mund te behemi.

Suksesi ne jete eshte te behesh cfare do ti te behesh; ti mund te behesh gjithcka qe ti deshiron vetem duke vene ne perdorim disa gjera, dhe ti mund te kesh perdorim te lire te gjerave kur te behesh mjaftueshmerisht I pasur per ti blere keto gjera. Te kuptosh shkencen si te behesh i pasur eshte gjeja me thelbesore nga te gjitha njohurite.

 

Nuk ka asgje te keqe te duash te jesh I pasur. Deshira per pasuri  eshte ne te vertete deshira per te qene me I pasur, me I permbushur, per nje jete me te bollshme; dhe kjo deshire eshte per tu lavderuar. Njeriu i cili nuk deshiron te jetoje ne bollek me te madh eshte anormal dhe gjithashtu njeriu qe nuk deshiron te kete me shume para per te blere gjithcka do, eshte anormal.

 

Ka tre motive per te cilen ne jetojme; ne jetojme per trupin, ne jetojme per mendjen dhe ne jetojme per shpirtin. Asnjera nga keto nuk eshte me pak apo me shume e rendesishme se tjetra;te gjitha jane njesoj te deshiruara dhe asnjera nga te trija (trupi-mendja-shpirti), nuk mund te jetojne te ndara nga njera tjetra. Nuk eshte ne rregull apo e mirepritur bujarisht qe te jetosh per shpirtin dhe te mohosh trupin apo mendjen; dhe eshte gabim te jetosh per intelektin dhe te mohosh trupin ose shpirtin.

 

Ne jemi te gjithe te vetedijshem me pasojat e neveritshme te jetuarit per trupin tone dhe te mohimit te mendjes dhe shpirtit; dhe ne shohim se jeta e vertete nenkupton shprehjen  komplete e gjithe asaj qe njeriu mund te jape nga trupi, mendja dhe shpirti.

Cfaredolloje gjeje qe nje individ mund te thote, askush nuk mund te jete vertete I gezuar apo I kenaqur, nese trupi i tij nuk jeton i plotesuar ne cdo funksion; dhe kjo e vertete vlen  per  mendjen dhe shpirtin e tij. Kudo qe te kete nje mundesi te pashprehur, apo ndonje funksion te paperformuar, aty eshte nje deshire e pakenaqshme.Deshira eshte mundesi per te kerkuar shprehje, ose nje funksion qe kerkon performance.

 

 

Njeriu nuk mund te jetoje i plote me trup pa ushqim te mire,pa veshje komforte, pa nje strehim te ngrohte dhe pa nje liri nga mundimi i tepruar. Pushimi dhe rikrijimi jane gjithashtu te nevojshme per jeten e tij fizike.

Njeriu nuk mund te jetoje i plote ne mendje pa libra dhe kohe per ti studiuar ato, apo pa mundesi per te shetitur dhe te veshtruar,  apo pa shoqeri intelektuale.

Qe te jetoje i plote ne mendje,ai duhet te kete rikrijim intelektual; dhe duhet ta rrethoje veten e tij me te gjitha objektet e artit dhe bukurise per te cilat ai eshte i afte ti perdore dhe ti vleresoje.

Qe te jetoje i plote ne shpirt, njeriu duhet te kete dashuri; dhe dashuria eshte nje shprehje e mohuar nga varferia. Lumturia me e larte e njeriut eshte gjetur ne dhuraten e perfitimit te atyre qe do, dashuria e gjen shprehjen e saj me natyrale dhe spontane tek dhenia. Njeriu qe nuk ka asgje per te dhene, nuk mund ta mbushe vendin e tij si bashkeshorte, baba, si qytetar apo si njeri. Eshte ne perdorimin e gjerave materiale qe nje njeri e gjen jeten e plotesuar per trupin e tij,e zhvillon mendjen dhe shpalose shpirtin. Kjo eshte e nje rendesie supreme per ate qe do te jete i pasur.

 

Eshte shume e drejte qe ju te deshironi te beheni i pasur; nese je nje burre normal apo nje grua normale, eshte shume e pranueshme te kesh kete deshire. Eshte shume e drejte qe duhet te japesh kujdesin tend me te mire Shkences per tu Pasuruar ,sepse eshte me fisnikja dhe me e nevojshme sesa te gjitha studimet. Nese e neglizhoni kete studim, ju keni braktisur detyren per vetveten, Zotin dhe njerezimin;  pasi duhet te keni parasysh se Zotit dhe njerezimit, nuk mund tu beni sherbim me te madh pervec se te beni me te miren nga vetja.

 

Autor: WALLANCE   D.WATTLES